trails of sicily

Szlakami Sycylii

Zaproszenie do wspólnej wędrówki po Sycylii, do odkrywania jej naturalnych uroków, kultury, obyczajów i oczywiście smaków.
 
SZLAKAMI SYCYLII

SZLAKAMI SYCYLII

ETNA & SICILY TOURS

O mnie

Jestem Asia, z pochodzenia Wrocławianka, z wykształcenia politolog.

Od 10 lat mieszkam na Sycylii i pracuję tu jako przewodnik po rezerwatach przyrody. Organizuję wycieczki indywidualne i grupowe. Moja praca jest moją pasją!

Wycieczki

Prywatnie organizowane wycieczki pozwolą ci odkryć fascynujące aspekty Sycylii, dopasowując program zwiedzania do indywidualnych potrzeb. Wielbiciele przyrody, fotografii czy archeologii, doświadczeni miłośnicy trekkingu oraz osoby, które po raz pierwszy mają okazję wędrować po szlakach naturalnych – każdy będzie miał okazję poznać interesujące go aspekty wyspy.

Blog

Szlakami Sycylii to relaksujące spacery, ambitne trekkingi, fotografie, degustacje, pogawędki i przede wszystkim niezapomniane emocje.

Poczytaj, pooglądaj i odwiedź mnie. Oprowadzę cię po tej pełnej kontrastów wyspie, która stała się moim domem dziesięć lat temu. Pokażę ci zakątki i opowiem historie, o jakich nie wspominają tradycyjne przewodniki. Chodź!

Kontakt

Wycieczki

Etna

Etna jest najwyższym aktywnym wulkanem w Europie, jednym z najbardziej charakterystycznych i interesujących elementów sycylijskiego krajobrazu. Jej barwne oblicza fascynują swoją różnorodnością. Etna to surowe ośnieżone szczyty wokół nieustannie dymiących kraterów centralnych, księżycowe scenerie pokrytych popiołem i rzekami zastygłej lawy wygasłych kraterów, soczyście zielone wiosną lub płonące jesiennymi barwami lasy, bujne winnice i ogrody cytrusowe. Szlakami Sycylii pozwoli ci doświadczyć piękna wulkanicznych szlaków, poznać fakty, legendy i tradycje, które wpływają na styl życia lokalnych mieszkańców akceptujących majestatyczną obecność Etny.

ETNA O PORANKU

Poznaj najwyższy aktywny wulkan w Europie zwiedzając jego wygasłe kratery, strumienie zastygłej lawy oraz bujne lasy. Zobacz zapierające dech w piersiach księżycowe krajobrazy oraz podziwiaj widoki na majestatyczną Dolinę Bawołów.
Zobacz "ETNA O PORANKU"

ETNA O ZACHODZIE SŁOŃCA

Wybierz się na niezapomnianą popołudniową wycieczkę na Etnę! Obserwuj delikatne odcienie zachodzącego słońca na najwyższym aktywnym wulkanie w Europie wpisanym na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Pospaceruj po wygasłych kraterach i zobacz zapierającą dech w piersiach Dolinę Bawola.
Zobacz "ETNA O ZACHODZIE SŁOŃCA"

ETNA KRATERY CENTRALNE – KOLEJKA KABLOWA I JEEP

Zbliż się do kraterów szczytowych Etny, jednego z najbardziej aktywnych wulkanów na świecie. Przejedź się kolejką linową i pojazdami terenowymi na wysokość 2900 m n.p.m. Przejdź się dookoła wygasłego krateru Etny oraz podziwiaj zapierające w piersiach widoki.
Zobacz "ETNA KRATERY CENTRALNE – KOLEJKA KABLOWA I JEEP"

ETNA TREKKING

Wybierz się na wyjątkową wycieczkę po Etnie z doświadczonym przewodnikiem, który zabierze Cię na malowniczą i pouczającą wędrówkę. Przejdź się ścieżkami pokrytymi lawą, omiń tradycyjne szlaki turystyczne i podziwiaj dzikie aspekty najwyższego aktywnego wulkanu w Europie.
Zobacz "ETNA TREKKING"

ETNA TREKKING PO PUSTYNI LAWOWEJ

Wędruj przez pole lawy i zobacz z bliskiej odległości majestatyczne kratery szczytowe Etny. Wspinaj się po wciąż gorących stożkach bocznych i zbiegaj po piaszczystych zboczach wulkanu. Rób zdjęcia z najlepszych punktów panoramicznych na Etnie.
Zobacz "ETNA TREKKING PO PUSTYNI LAWOWEJ"

ETNA I LUNCH Z DEGUSTACJĄ WINA

Wybierz się na wycieczkę, podczas której zwiedzisz Etnę spacerując na łonie natury i zrelaksujesz się kosztując tradycyjne jedzenie oraz degustując wyśmienite wina z Sycylii. Poznaj sekrety renomowanej winnicy i zafunduj swoim kubkom smakowym obiad przygotowany wyłącznie z typowych lokalnych produktów.
Zobacz "ETNA I LUNCH Z DEGUSTACJĄ WINA"

ETNA I RZEKA ALCANTARA

Odkryj najwyższy aktywny wulkan w Europie podczas całodniowej wycieczki na Etnę i nad rzekę Alcantara. Podziwiaj różnorodne wulkaniczne krajobrazy, w tym wygasłe kratery i ciekawe formy zastygłej lawy tworzące Wąwóz Alcantary.
Zobacz "ETNA I RZEKA ALCANTARA"

ETNA I TAORMINA

Podczas całodniowej wycieczki poznaj najważniejsze aspekty Etny, najwyższego aktywnego wulkanu w Europie. Wędruj po starych kraterach i podziwiaj majestatyczną Dolinę Bawołów. Po południu pospaceruj po Taorminie - perle Morza Jońskiego - malowniczym miasteczku z niesamowitym widokiem na morze.
Zobacz "ETNA I TAORMINA"

ETNA TREKKING NA SZCZYT KRATERU CENTRALNEGO

Podczas wycieczki zdobądź szczyt najwyższego aktywnego wulkanu w Europie. Zajrzyj do wnętrza czynnego krateru i napawaj się niesamowitymi widokami na koronę kraterów szczytowych, pustynię wulkaniczną i wybrzeże Morza Jońskiego.
Zobacz "ETNA TREKKING NA SZCZYT KRATERU CENTRALNEGO"

Sycylia

Sycylia uwodzi podróżników różnorodnością krajobrazów i skarbami kultury, odzwierciedlającymi jej przebogatą historyczną przeszłość. Przeplatające się scenerie morza, wulkanu i górskich pejzaży stanowią wspaniałe tło dla miłośników pieszych wędrówek. Szlakami Sycylii poprowadzi cię wzdłuż urwistych linii brzegowych, zaprosi na wspinaczkę po dymiących wulkanach oraz spacer poprzez kwieciste górskie łąki. Piesze wędrówki zostaną urozmaicone opowieściami dotyczącymi faktów historycznych, legend i lokalnych tradycji oraz przyprawione kulinarnymi perłami sycylijskiej kuchni.

PANTALICA – NEKROPOLIE UNESCO I WĄWÓZ RZEKI CALCINARA

Odkryj Rezerwat Pantalica, Doliny Anapo i Potoku Cava Grande. Sugestywny widok na Nekropolię wpisaną na listę UNESCO wykutą w całości w białej skale, Grota Nietoperzy, bizantyjski kościół Krzyża, czyste wody potoku Calcinara, to tylko niektóre z atrakcji, które można podziwiać podczas tej wycieczki.
Zobacz "PANTALICA – NEKROPOLIE UNESCO I WĄWÓZ RZEKI CALCINARA"

SAVOCA I FORZA D’AGRO’ – ŚLADAMI OJCA CHRZESTNEGO

Sycylijskie miasta Savoca i Forza D’Agrò są obecnie znane na całym świecie jako lokalizacje z filmu F. F. Coppoli „Ojciec chrzestny”. Dołącz do wycieczki, aby dowiedzieć się więcej o filmie, sycylijskiej mafii, historii i tradycjach. Odwiedź najważniejsze zabytki miasteczek i posmakuj tradycyjnej Sycylii.
Zobacz "SAVOCA I FORZA D’AGRO’ – ŚLADAMI OJCA CHRZESTNEGO"

TAORMINA I CASTELMOLA Z INNEJ PERSPEKTYWY

Odkryj krajobraz wschodniego wybrzeża Sycylii podczas 7-godzinnej wycieczki po Taorminie i Castelmoli. Podziwiaj zapierające dech w piersiach widoki na Morze Jońskie wędrując wąskimi średniowiecznymi alejkami i spacerując śladami Oscara Wilde'a. Skosztuj pysznego wina migdałowego oraz innych typowych specjałów.
Zobacz "TAORMINA I CASTELMOLA Z INNEJ PERSPEKTYWY"

VULCANO KRATER TREKKING – WYSPY LIPARYJSKIE

Wędruj na szczyt krateru na wyspie Vulcano i podziwiaj widoki na Archipelag Wysp Liparyjskich, wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Przejdź się po aktywnym kraterze emitującym gazy wulkaniczne. Następnie zanurz się w gorącym błocie i zrelaksuj na wulkanicznej plaży z czarnym piaskiem.
Zobacz "VULCANO KRATER TREKKING – WYSPY LIPARYJSKIE"

Blog

Pogoda na Etnie: Jak planować wycieczkę na wulkan i dobrać odpowiedni ubiór

Zaplanowanie wycieczki na majestatyczną Etnę to nie tylko podróż w świat niezwykłych krajobrazów, lecz także wyzwanie zmiennego mikroklimatu. W artykule „Pogoda na Etnie: Jak Skutecznie Planować Wycieczkę i Dobrać Odpowiedni Ubiór,” zgłębiamy tajniki efektywnego przygotowania do podróży, oferując porady dotyczące prognoz, przygotowań i odpowiedniego ubioru. Poznaj strategie, które sprawią, że Twoja podróż na Etnę będzie niezapomniana, bez względu na kaprysy pogody.

„Dziennik włoski. Sycylia.” – Recenzja najnowszej książki Grzegorza Musiała.

Książka Grzegorza Musiała „Dziennik włoski. Sycylia.” to zapiski z trwającej prawie miesiąc podróży autora po południowych Włoszech. Wyruszając z Rzymu i jadąc przez Neapol, autor dociera na Sycylię, gdzie ma miejsce najważniejsza część wyprawy.

Czy Etna jest niebezpieczna?

Zwłaszcza w okresie wzmożonej aktywności wulkanu, wielu z was zastanawia się, czy pobyt w okolicach Etny może wiązać się z niebezpieczeństwem. Erupcje, słupy wydostającego się z wnętrza ziemi popiołu i lawy, trzęsienia ziemi… Brzmi groźnie, prawda? Czasem słyszę, że my, mieszkańcy położonych u podnóża Etny miast i miasteczek, to w ogóle musimy być pozbawieni rozumu, żeby tu żyć! Czy jednak na pewno? Wspaniały klimat, bliskość morza i gór, żyzne gleby,…