Dlaczego odradzam nocleg w Taorminie w najwyższym sezonie?

Ciao! Jako mieszkanka wschodniej Sycylii, chciałabym podzielić się z Wami kilkoma radami na temat noclegów w Taorminie. Tak, tak, to jest to słynne miasteczko, które widzieliście na pocztówkach i którym wszyscy się zachwycają. I niewątpliwie jest czym się zachwycać, ale uwierzcie mi, są powody, dla których warto spędzić tam nie więcej niż jedną noc, a potem wiać gdzie pieprz rośnie!

Zwiedzisz wszystko w dwa dni

Taormina jest malutka i wypełniona atrakcjami, ale dwa dni to aż nadto, by zobaczyć większość najważniejszych zabytków i miejsc wartych uwagi. Gwarantuję, że trzeciego dnia zaczniecie się zastanawiać, ile razy można oglądać te same uliczki. Co innego poza wysokim sezonem. Od listopada do kwietnia fajnie jest zagubić się wśród malowniczych zakątków, przycupnąć, żeby podziwiać piękne widoki, ale w środku lata, kiedy żar leje się z nieba, nie jestem pewna, czy będziecie mieli z tego frajdę. Jeśli planujecie wizytę, polecam przeczytać ten praktyczny przewodnik po Taorminie.

Tłumy turystów

W szczycie sezonu Taormina zamienia się w istne mrowisko turystów. Jeśli nie lubicie przepychać się w tłumie, to miejsce zdecydowanie nie jest dla Was.

Wysokie ceny

Noclegi w Taorminie, restauracje i parkingi kosztują więcej niż gdzie indziej na Sycylii, więc Wasz portfel będzie płakać! Jeśli jednak zdecydujecie się zostać w miasteczku na więcej dni, tutaj możecie sprawdzić gdzie spać w Taorminie.

Turystyczna atmosfera

Taormina nie bez powodu jest nazywana „Perłą Morza Jońskiego”, jest cudowna! Nie reprezentuje jednak autentycznej Sycylii. To taka wyrwana z kontekstu sycylijskości turystyczna oaza. Butiki z firmową odzieżą, restauracje, sklepy z pamiątkami… Jeśli szukacie prawdziwej swojskiej Sycylii, w Taorminie jej nie znajdziecie.

Problemy z parkowaniem

Znalezienie miejsca parkingowego w Taorminie graniczy z cudem. Niewiele hoteli ma w swojej ofercie parkingi i kosztują one krocie. Nawet publiczne parkingi w szczycie sezonu są wiecznie zatłoczone i drogie.

Brak plaży

Owszem, jest Isola Bella, ale ta plaża jest mała i kamienista. W szczycie sezonu za parasol i dwa leżaki w Mazzarò (nadmorska dzielnica Taorminy) zapłacicie od 50 € za dzień wzwyż, a na skrawku plaży publicznej są tylko miejsca stojące. Jeśli marzycie o długich spacerach po piasku, to niestety, nie tutaj.

Transport publiczny

Żeby dostać się do innych miejscowości i zwiedzić cokolwiek poza Taorminą, można oczywiście korzystać z komunikacji publicznej. Wiedzcie jednak, że autobusy są często pełne i w dniu podróży brakuje biletów; musicie je kupić z wyprzedzeniem. Kolej? Stacja znajduje się daleko od centrum, co też nie ułatwia przemieszczania się poza Taorminę. Nie jest to więc najlepsza baza wypadowa do zwiedzania innych miejscowości.

Drogi transfer

Transfer na lotnisko do Katanii? W sezonie zapłacicie nie mniej niż 120€ w jedną stronę. Jeśli chcecie wziąć udział w wycieczkach, oczywiście w Taorminie są operatorzy, którzy oferują transfer z tego miasteczka, ale większość firm wyjeżdża z Katanii, więc musicie się liczyć z dojazdami, żeby zobaczyć cokolwiek poza Taorminą.

Brak spokoju i ciszy

Jeśli szukacie spokojnego miejsca na odpoczynek, Taormina nie jest dla Was. Hałas, tłumy i ciągły zgiełk to stały element krajobrazu.

Nie zapomnij o Castelmola!

Skoro mówimy o Taorminie, warto wspomnieć o Castelmola – bardziej autentycznym miasteczku niż Taormina, z którego roztaczają się niesamowite widoki. Możecie o nim poczytać więcej tutaj. Do Castelmola prowadzi słynna malownicza ścieżka Saracenów z Taorminy, która sama w sobie jest atrakcją.

Alternatywa? Letojanni!

Gdzie więc się zatrzymać w okolicach Taorminy? Weźcie pod uwagę Letojanni – przyjemne miasteczko, spokojniejsze, tańsze, a do tego z szerokimi ładnymi plażami. Możecie tam znaleźć przystępne noclegi bez potrzeby rozbijania banku. Do Taorminy dojedziecie w kilka minut, a potem z ulgą wrócicie do Letojanni, by naprawdę odpocząć. Z Letojanni łatwo można podróżować pociągiem (www.trenitalia.it) lub autobusem (www.interbus.it).

Wycieczki z przewodnikiem

Jeśli chcecie zwiedzić Etnę, Taorminę i Castelmolę z przewodnikiem, oto moja oferta: Wycieczka Etna i Taormina oraz Wycieczka Taormina i Castelmola – Ścieżka Saracenów.

To oczywiście moja bardzo personalna opinia i wiem, że nie wszyscy się z nią zgodzą. Życzę Wam wspaniałego pobytu na Sycylii i pamiętajcie – podróżujcie z głową (i uśmiechem na twarzy)!