Sycylia – śnieżne szaleństwo. Piano Provenzana, Etna Nord.

Sycylia zimą? Czemu nie!

My to mamy szczęście na tej Sycylii. Od maja do listopada plażowanie, a w styczniu, lutym i marcu, śnieżne szaleństwo.

Na północnej stronie Etny, nad miejscowością Linguaglossa na wysokości 1810 metrów n.p.m. mieści się Piano Provenzana. To tam właśnie można zaszaleć zimą.

Piano Provenzana tętni życiem przez cały rok. Jest to rozległy plac, gdzie znajdują się butiki z pamiątkami, wypożyczalnie sprzętu narciarskiego, bary i siedziby agencji organizujących wycieczki po Etnie. Znajdziemy tu też szkołę narciarską i snowboardu.

Przy jednym z wyciągów mieści się przytulny bar i restauracja Monte Conca, gdzie można się ogrzać, napić ciepłej herbaty lub grzańca i zjeść domowy posiłek. Jakość i ceny przyzwoite.

Piano Provenzana to niezwykle malownicza okolica. Dookoła rozpościerają się lasy sosnowe przecięte w niektórych miejscach rzekami zastygłej lawy. W 2002 roku położona tu stacja narciarska została częściowo zniszczona w efekcie erupcji Etny. Wciąż możemy zobaczyć tu resztki hotelu i popalonych przez lawę drzew. Dziś, w większym stopniu stacja została odbudowana, ku radości lokalnych miłośników zimowego szaleństwa i coraz częściej wizytujących zimową Etnę turystów.

Ze stoków przy ładnej pogodzie podziwiamy widok na wybrzeże Morza Jońskiego od Katanii po Taorminę. Czasem widać stąd nawet Kalabrię. Nad nami góruje dymiący krater północno wschodni najwyższego aktywnego wulkanu w Europie.

Trasy narciarskie na Piano Provenzana Etna Nord

Mamy tu do dyspozycji 4 wyciągi narciarskie: jeden krzesełkowy (Puchoz Tanaurpi) i trzy wyciągi orczykowe (Monte Conca, Coccinelle, Anfiteatro).

MAPA TRAS NARCIARSKICH

Puchoz Tanaurpi niebieski

Stok Pouchoz Tanaurpi całkowicie odrestaurowano w 2007 roku po tym, jak został zniszczony podczas eksplozji Etny w 2002. Nazwa Tanaurpi w dialekcie sycylijskim oznacza norę lisa. Nazwa Puchoz została nadana na pamiątkę włoskiego alpinisty Mario Puchoz, który zmarł w czasie wyprawy na K2 w roku 1954. Jest to łatwy stok, na który wjeżdżamy wygodnym krytym wyciągiem krzesełkowym. Trasa biegnie wśród lasu sosnowego i jest idealna dla początkujących.

Dane techniczne:

Czteromiejscowy wyciąg krzesełkowy z osłoną przedniej szyby.

Start 1810 mt., szczyt 1998 mt

Długość stoku 1,5 km

Monte Conca – niebieski/czerwony

Wyciąg narciarski staruje przy parkingu i bajcie Monte Conca. Podczas podjazdu można podziwiać majestatyczną północno-wschodnią stronę wulkanu i jego kanały. Stok początkowo jest dosyć stromy, by po około 300 metrach zmniejszyć swoje nachylenie. Z trasy można dołączyć się do niebieskiego szlaku Tanaurpi lub dotrzeć do punktu początkowego Monte Conca. Z wyciągu da się wypiąć mniej więcej w połowie trasy, co jest opcją dla mniej doświadczonych narciarzy i dzieci. Z Monte Conca można dotrzeć do wyciągu na trasy Coccinelle lub Amfiteatru (oba czerwone stoki).

Dane techniczne:

Orczyk

Start 1828 mt., szczyt 2090 mt

Główny stok 1,6 km | Zjazd alternatywny: 1,5 km

Cocinelle – czerwony

Coccinelle to najbardziej techniczny szlak na Etnie. Nazwa Cocinelle oznacza biedronki i nawiązuje do ich licznego występowania w tym obszarze wulkanu, szczególnie w miesiącach wiosennych i jesiennych. Ze szczytu podziwiamy krater północno-wschodni Etny o wysokości około 3330 metrów, a także spektakularny pejzaż na wybrzeże Jońskie, Taorminę i Kalabrię. Widzimy stąd również pobliskie mniejsze kratery, takie jak Monte Nero i „bottoniera del 2002”. Cocinelle to zjazd bogaty w zmiany nachylenia, szczególnie ceniony przez lokalnych narciarzy. Z toru Coccinelle da się zjechać bezpośrednio w dół do stoków Puchoz Tanaurpi lub Monte Conca. Zamiast tego, udając się na prawo, można wybrać połączenie prowadzące do szlaku Amfiteatr. Ze szczytu trasy Cocinelle da się też zjechać pięknymi szlakami off piste. Dla narciarzy praktykujących skialpinizm jest to idealny punkt wyjścia, by rozpocząć wspinaczkę na najwyższy wulkan w Europie.

Dane techniczne:

Orczyk

Start 2000 mt. przybycie 2323 mt

Długość głównego toru 1,4 km | Wariant Anfiteatro: około 1 km

Anfiteatro czerwony

Ze szczytu Anfiteatro mamy do wyboru 2 czerwone trasy, z których jedna jest zatwierdzona do profesjonalnych wyścigów narciarstwa alpejskiego. Szlaki są umieszczone równolegle. Jadąc w dół, można podziwiać widok na Morze Jońskie a patrząc w stronę Etny, jej majestatyczne kanały, którymi nie omieszkają zjeżdżać doświadczeni narciarze off piste. Nazwa wyciągu nawiązuje do morfologii obszaru u podnóża tego zbocza, które przypomina swoją formą właśnie amfiteatr. Paradoksalnie, szlak ten często jest zamknięty z powodu nadmiernego gromadzenia się śniegu nadmuchiwanego przez wiatr. Z trasy Anfiteatro można wrócić na szlak Monte Conca i kontynuować zjazd. Anfiteatr jest także idealnym punktem startowym dla skialpinistów, którzy chcą zdobyć najwyższe zbocza wulkanu.

Dane techniczne:

Orczyk

Start 2055 mt. szczyt 2336 mt

Długość głównego toru 1.3 km | Wariant Coccinelle: około 700 m

Poiana – szlak biegówkowy

Na Piano Provenzana, u stóp Monte Conca znajduje się także piękna 5 kilometrowa trasa do biegówek. Szlak jest niezwykle malowniczy, zanurzony wśród sosen i brzóz, dobrze ubity i przyjemny. Mamy tu też do dyspozycji szkołę narciarską i wypożyczalnię sprzętu.

Ceny skipassa

Koszt karnetu narciarskiego różni się w zależności od godzin użytkowania i ilości otwartych szlaków.

 • Całodniowy skipass (od 9:00 do 16:00) kosztuje około 30,00 €.
 • Popołudniowy (od 12:30 do 16:00) kosztuje około 20,00 €.

Wypożyczalnia sprzętu

 • Około 20,00 € za dzień za narty, buty i kije w zależności od marki.
 • Sprzęt snowboardowy kosztuje około 20,00/25,00 €.
 • Wypożyczenie rakiet śnieżnych 10,00 € za dzień.
 • Narty biegówki 15,00-20,00 €.
 • Niektóre wypożyczalnie, takie jak Capannetta w Linguaglossa, również wypożyczają narty do wspinaczki, w tym skórki o cenie 25,00/35,00 € w zależności od modelu.
 • Można też wypożyczyć sanki za około 10,00 €.

Gdzie spać

Jedyny hotel na Piano Provenzana, Le Betulle, został zniczczony podczas erupcji w 2002 roku. Najbliższe noclegi znajdują się 4 km od stoków i są to Schronisko Ragabo (Rifugio Ragabo) i Brunek, bajta w stylu górskim. Nieco dalej od stoków, w miejscowości Linguaglossa, znajdziecie wiele ładnych B&B. Z Lingłaglossa po 20 minutach jazdy autem jesteście właściwie pod stokami.

Zanim zdecydujecie się wjechać na na górę, sprawdźcie, czy wyciągi są otwarte. Często z powodu silnego wiatru, wysokich temperatur lub zbyt dużych opadów śniegu niektóre wyciągi są zamknięte.

Online info

Poniżej linki do przydatnych stron i serwisów. Niestety, wszystko po włosku! Możecie też dzwonić albo pisać do mnie. Zazwyczaj mam świeże informacje.

 • Etna Sci  bogaty serwis pogodowy, informacje dotyczące lekcji narciarstwa, wycieczki i dużo więcej
 • Etna Snow serwis dla amatorów snowbordu
 • STAR Etna strona na Facebooku, firma obsługująca wyciągi na Piano Provenzana; na ich stronie znajdziecie świeże informacje pogodowe

Jak dojechać

 • MAPA
 • Pozycja: 37°47′ 36.74″ N  15°02′ 11.72″ E
 • Dojazd samochodem. Autostrada Catania-Messina,  wyjazd w Fiumefreddo. Dalej podążać w kierunku Linguaglossa. Z centrum Linguaglossa należy kierować się znakami wskazującymi Etna Nord i jechać ulicą Mareneve w kierunku Piano Provenzana.
 • W wypadku wysokich opadów śniegu lub oblodzenia dróg, niezbędne są łańcuchy.

Inne miejsca, gdzie można jeżdzić na nartach na Sycylii

 • Etna Sud, Nicolosi. Niestety, południowa strona Etny jest dużo cieplejsza i warunki zazwyczaj są kiepskie. Późnym rankiem śnieg zaczyna się topić i staje się błotnisty. Nie polecam.
 • Madonie Piano Battaglia. Nie byłam, ale znajomi mówią, że pięknie.

GALERIA