Etna – najgroźniejsze erupcje w historii sycylijskiego wulkanu.

Etna jest aktywnym wulkanem i właściwie nieustannie wydobywają się z jej wnętrza para wodna i gazy, które można łatwo dostrzec nawet z wielkiej odległości. Nierzadko też dochodzi do bardziej spektakularnych erupcji. Niektóre z nich trwają kilka godzin, inne kilka lub nawet kilkanaście miesięcy.

Lawa wydobywająca się z Etny charakteryzuje się dużą lepkością i spływa bardzo powoli. Z tego właśnie względu nie stanowi zazwyczaj zagrożenia dla życia ludzi. Jednakże ta rozżarzona masa o temperaturze zbliżającej się do 1000°C niszczy wszystko, co napotka na swojej drodze. Nie można też zapomnieć o materiale piroklastycznym, wyrzucanym z wnętrza wulkanu z potężną siłą. Ogromne bomby wulkaniczne, lapille (porowate kamienie), popioły i pyły często powodują szkody i są bardziej niebezpieczne niż sama lawa.

W tym tekście znajdziecie informacje na temat erupcji, które w największym stopniu wpisały się w historię terytorium Etny i najbliższych okolic.

  • Rok 122 przed naszą erą

Podczas tej erupcji ogromne ilości materiału piroklastycznego pokryły Katanię, prowokując ogromne szkody. Katania, wtedy pod panowaniem Rzymian, została zwolniona od płacenia podatków na rzecz Rzymu aż przez 10 lat. Fakt ten powinien pozwolić nam wyobrazić sobie, jak ogromna klęska dotknęła wtedy tę część wyspy.

  • ROK 1669 

Erupcja, podczas której utworzył się stożek Monti Rossi na północ od Nicolosi na wysokości 850 m n.p.m. Erupcja trwała przez 122 dni, pole lawowe pokryło powierzchnię 40 km kwadratowych, a rzeka wylewającej się lawy doszła do 15 kilometrów długości. Zostało wtedy zniszczonych 15 wiosek i cała wschodnia część Katanii. Brzeg morza przesunął się o kilometr, czego dowodem jest między innymi fakt, iż Castello Ursino, średniowieczna twierdza wybudowana na wzgórzu nad samym brzegiem morza, dziś znajduje się w centrum Katanii.

  • ROK 1928 

Erupcja, podczas której doszło do całkowitego zniszczenia miasteczka Mascali. Jest to pierwsza erupcja udokumentowana filmem. Lawa spowodowała ogromne straty, aczkolwiek nie było ani jednej ofiary śmiertelnej.

http://https://www.youtube.com/watch?v=tgP6lpOq1Lg

  • ROK 1979 

Erupcja ta nie byłaby może bardziej wyjątkowa od wielu innych, gdyby nie fakt, iż w wyniku niespodziewanego wybuchu mas wulkanicznych 30 osób zostało ciężko rannych a 9 straciło życie. Wtedy niestety technologia używana na Etnie nie była na tyle zaawansowana, by przewidzieć wybuch i w konsekwencji zabronić zbliżanie się do stref zagrożenia.

  • ROK 1983 

Erupcja ta trwała 131 dni. Zostały wtedy zniszczone wyciągi narciarskie, kolejka linowa, schroniska i restauracje od południowej strony Etny. Po raz pierwszy próbowano zmienić kierunek rzeki lawowej.

http://https://www.youtube.com/watch?v=XTt3OZ_1Pw4

  • LATA 19911993 (od 14 grudnia 1991 do 30 marca 1993)

Była to najdłuższa erupcja XX wieku i jedna z najdłuższych w historii Etny. Podczas tego wydarzenia lawa dotarła prawie do miasteczka Zafferana Etnea. Desperacko próbowano zablokować rzekę płynącej lawy za pomocą bloków cementu oraz eksplozji dynamitu. W akcji brali też udział żołnierze i samoloty NATO z bazy wojskowej Sigonella położonej nieopodal Katanii. Bohaterem tego wydarzenia stał się Rosario di Carlo znany jako Saro Ruspa (Saro Spycharka), który za pomocą swojej maszyny, spychając zastygającą lawę, zdołał skonstruować ścianę blokującą rzekę spływającego materiału.

http://https://www.youtube.com/watch?v=3q0Eoij66yI

  • ROK 2002 

Podczas tej erupcji została kompletnie zniszczona infrastruktura turystyczna na północnej stronie Etny – Piano Provenzana. Lawa pokryła wyciągi narciarskie, restauracje i hotele. Piano Provenzana do dziś nie zdołało odzyskać swojej świetności sprzed 2002 roku.

http://https://www.youtube.com/watch?v=s4npMwFiPi8&t=957s