Gdzie tanio zjeść w Katanii?

Często pytacie, gdzie tanio i dobrze zjeść w Katanii. Tak ogólnie to trzeba mieć sporego pecha, żeby w Katanii źle zjeść. Oczywiście wchodzą też w grę nasze osobiste gusty, ale to już inna sprawa.

Nie będę tutaj pisać o restauracjach. Artykuł o restauracjach znajdziecie TUTAJ.

W tym tekście podam kilka wskazówek na naprawdę ekonomiczny i dobry posiłek. Pod nazwy miejsc podpięłam linki do Google, co ułatwi znalezienie lokalu na mapie.

Jeśli chcesz zaoszczędzić na jedzeniu albo po prostu nie masz ochoty lub czasu, żeby rozsiadać się w restauracji, polecam następujące opcje:

BAR

Idź do baru. Na Sycylii BAR to swoista instytucja. Bary są otwarte cały dzień (nie ma sjesty) a niektóre są nawet całodobowe. Popularnym szybkim daniem lub przekąską Sycylijczyków jest tzw. TAVOLA CALDA, czyli arancini (kule ryżowe z różnymi opcjami nadzienia), pizzette (małe pizze), cartocciate (bułki z różnym nadzieniem, np. ser i szynka, ser i pieczarki, szpinak), cipolline (bułka z ciasta francuskiego z cebulą, szynką i serem). W barze już za €2 – €3 zjesz coś smacznego i pożywnego. Tavola calda to taki sycylijski fast food tylko sto razy lepszej jakości niż jakieś Macdonaldsy.

Niektóre bary przygotowują też na lunch makarony, mięso, czy sałatki. Za mniej niż €10 można zjeść smaczne pożywne danie.

W barach możecie też zjeść śniadanie na słodko za około €2 – €3 (np. rogalik i espresso czy cappuccino) lub granitę i brioche (tradycyjny sycylijski typ sorbetu z bułką).

Granita i brioche

Właściwie w większości barów w Katanii dobrze się je. Te najbardziej popularne blisko centrum to:

SAVIA

SPINELLA

MANTEGNA

PRESTIPINO

Wiele dobrych barów znajduje się też w nadmorskiej części Katanii (Lungomare di Catania).

CAFFÈ EUROPA

CAFFÈ EPOCA

ERNESTO

QUARANTA

CIOCCOLATO CAFFE

TARG

Możesz też pójść na targ, gdzie znajdziesz po prostu wszystko. Za kilka euro możesz kupić ser, szynkę, owoce itd. Zjesz dobrze, tanio i szybko. Targi są otwarte tylko rano do około 13.00. W niedzielę czasem ktoś handluje, ale wybór jest ograniczony.

TARG RYBNY 

Znajdziesz tam nie tylko ryby ale też owoce, warzywa czy pieczywo.

FIERA DI CATANIA

Targ w Katanii, na którym jest po prostu wszystko. Jedzenie, ciuchy, kosmetyki i cokolwiek sobie tylko wymarzysz.

SKLEP

Po prostu idź do sklepu spożywczego lub piekarni.

SUPERMARKET SIMPLY to dobrze zaopatrzony sklep blisko centrum. Oprócz jedzenia możesz tam kupić wino i piwo oraz wszystkie produkty, jakie zazwyczaj znajdują się w dużych sklepach wielobranżowych.

PIEKARNIE

W Katanii znajdziecie wiele dobrze zaopatrzonych piekarni, które oprócz pieczywa oferują też kanapki, pizzę i inne lokalne smakołyki za parę euro. Blisko Villa Bellini polecam PANIFICIO GERBINO   Możecie tu kupić pyszną bułę i zjeść ją na ławeczce w parku znajdującym się tuż obok! Trochę dalej od centrum polecam PAN DEL SOLE  Palce lizać!

STREET FOOD

PANINO

W Katanii bardzo popularną formą Street Food są tzw. PANINI. PANINO to taka buła ze wszystkim! PANINARI, czyli sprzedawcy tych dań otwierają późnym popołudniem. Buły są sprzedawane zazwyczaj z przyczep ciężarówek. Serio! Funkcjonuje to w ten sposób: wybierasz podstawowy składnik, np. kiełbasę (salsiccia), kotleta mielonego (polpetta) lub kawał mięsa (bistecca di cavallo = stek z koniny, bistecca di vitello = stek wołowy, pierś z kurczaka = petto di pollo). Potem pokazujesz panu, co ma ci tam jeszcze dołożyć. Wszystkie dostępne dodatki widoczne są w miseczkach. Można, a nawet trzeba, dodać do tego frytki, które kładzione są na wierzch. Całość polewamy keczupem lub/i majonezem. Panino kosztuje około €5. Do tego piwo za €1,5 i wierz mi, więcej do szczęścia nie jest ci potrzebne!

Najlepsze PANINI są w okolicach centralnej stacji kolejowej, na Piazza Europa, zona Ciminiere i lungomare di Catania, czyli nadmorska część Katanii. Ale gdziekolwiek zobaczysz kolejki, tam prawie na pewno dobrze zjesz. Tutaj kilka moich ulubionych:

JONATHAN

NA ZA ROSA

DON PIPPO

PANINERIA ENZO CRISTALDI

VIA PLEBISCITO

Streetfoodowym rajem jest też Via Plebiscito. Ta ulica jest bardzo długa a całe restauracyjne życie skupia się mniej więcej TUTAJ Ulica ta za dnia jest pełna sklepów mięsnych. Wieczorem, po zamknięciu sklepów na ulicy pojawiają się gigantyczne grile, gdzie przygotowywane są typowe katańskie mięsne specjały, zwłaszcza konina (carne di cavallo). Można usiąść sobie przy stole i zamówić talerz grilowanego mięsa albo bułkę z mięsem 'na wynos’ (panino da portare).

Nie oczekuj, że dogadasz się z kimś po angielsku. Po prostu pokaż palcem, co ma ci przygotować. Jeśli chcesz zjeść przy stoliku w jednej z wielu TRATTORII, weź do ręki menu i podejdź do lodówki z mięsem. Osoba obsługująca pokaże ci, co tam się znajduje. Ogólnie Katańczycy są bardzo otwarci i mimo tego, że mało kto zna języki obce, to łatwo sie z nimi dogadać. Nie wstydź się, pytaj!

Mam nadzieję, przyda ci się ten tekst.

Jeśli jadłeś w fajnym miejscu, podziel się swoim doświadczeniem i napisz w komentarzu.

Smacznego!