Szlak Grzbietem Osła i Dolina Bawoła na Etnie: Przewodnik po Schiena Dell’Asino i Valle del Bove

Myślę, że każdy podróżnik odwiedzający wschodnią część Sycylii powinien obowiązkowo poświęcić przynajmniej pół dnia na wizytę na Etnie. Nie tylko po to, aby zaliczyć kolejny hit turystyczny, ale dlatego, że widoki i emocje, które oferuje Etna, są unikatowe. Wiem, że to brzmi banalnie, ale naprawdę warto.

Rifugio Sapienza – Punkt Startowy

Punktem na Etnie najłatwiej dostępnym nawet bez samochodu jest plac przy słynnym Schronisku Rifugio Sapienza, położonym na południowej stronie wulkanu, nad Katanią. Można się tam dostać miejskim autobusem AST, który codziennie rano ma jeden kurs z centrum Katanii. O każdej porze roku i dnia znajdziecie tam sporo turystów. Nie brakuje też lokalnych mieszkańców, którzy latem wjeżdżają na Etnę, by się ochłodzić, a zimą, żeby porzucać się śnieżkami; niektórzy nawet próbują jeździć na nartach. Informacje na temat jazdy na nartach po Etnie znajdziecie tutaj: Sycylia – śnieżne szaleństwo. Piano Provenzana, Etna Nord – Trails of Sicily.

Wycieczka Szlakiem Grzbietem Osła

Niedaleko schroniska Sapienza znajdują się wygasłe kratery Crateri Silvestri, na które łatwo da się wejść nawet w trampkach. Widok z kraterów niewątpliwie robi wrażenie. Przy ładnej pogodzie można zobaczyć całe wybrzeże Katanii aż po Syrakuzy. Urzekają księżycowe formy i kolory oraz chrupiący pod stopami wulkaniczny popiół.

Ale my idziemy dalej. Trzymamy się asfaltowej drogi w kierunku Zafferana Etnea i po około 15-20 minutach spaceru docieramy do wejścia na szlak zwany Grzbietem Osła (Schiena D’Asino). Po prawej stronie drogi zauważycie mały parking oraz drewnianą tabliczkę wskazującą kierunek trasy.

Opis Szlaku Grzbietem Osła

Wycieczka jest średniej trudności. Trwa około trzech godzin (wolnym krokiem). Długość szlaku w obie strony wynosi ok. 5 kilometrów. Jeżeli nie masz problemów zdrowotnych, które mogłyby utrudnić ci chodzenie, z łatwością pokonasz tę trasę. Bez ścigania się, spokojnym krokiem, na trekking tym szlakiem mogą wybrać się dzieci i osoby w zaawansowanym wieku. Trasa jest dobrze oznaczona, więc raczej trudno się tu zgubić.

Buty trekkingowe nie są konieczne; jeśli nie masz nic lepszego, możesz iść w butach sportowych typu adidas. Jednak lepiej oczywiście założyć obuwie profesjonalne. Wiecej na temat odpowiedniego ubioru na wycieczke po Etnie znajdziesz tutaj: Pogoda na Etnie: Jak planować wycieczkę na wulkan i dobrać odpowiedni ubiór – Trails of Sicily (szlakamisycylii.pl) Część trasy jest kamienista, więc łatwo się potknąć bądź poślizgnąć. Jest też sporo żwiru, który sypie się do niskich butów. Wiosną, kiedy topi się śnieg, albo po deszczu, trasa robi się błotnista. Szlak jest niedostępny tylko w okresie zimowym, kiedy spadnie dużo śniegu (zazwyczaj od końca grudnia do połowy marca). Wtedy potrzebne są rakiety śnieżne.

Najlepiej zaplanować wycieczkę rano, ponieważ wtedy Dolinę Bawoła obejrzymy wypełnioną słońcem. Latem, kiedy dzień jest dłuższy, można też wybrać się w trasę po południu, by pooddychać nieco świeższym powietrzem. Jednak nawet latem weź ze sobą coś z długim rękawem, ponieważ u szczytu trasy wiatr często wieje jak szalony i może być chłodno.

Flora i Fauna Etny

Początek trasy jest nieco pod górkę. Idziemy kamienistą drogą zanurzoną w sosnowym lesie. Spotykamy tu wiele charakterystycznych gatunków drzew, krzewów i innych roślin występujących tylko na Etnie. Idzie się dobrze, bo cień wysokich drzew chroni nas przed słońcem i wiatrem. Na szlaku, nawet w pełni sezonu, rzadko spotykamy innych wycieczkowiczów. Można się wyciszyć i wsłuchać w dźwięk otaczającej nas natury. Czasem przez drogę przebiegnie jaszczurka albo zaszeleści jeż. Jeśli masz wyjątkowe szczęście, możesz napotkać węża. Na Etnie mieszka kilka gatunków; wszystkie oprócz żmii są niegroźne. Ja, w ciągu niezliczonych wypraw na Etnę, widziałam tylko jeden raz maleńkiego wężyka, który tak szybko czmychnął, że nawet nie dał się nawet sfotografować.

Zapierające Dech w Piersiach Widoki

Jesteśmy mniej więcej w połowie trasy. Otwiera się przed nami stepowy krajobraz z łagodnymi wzniesieniami porośniętymi endemiczną roślinnością. Niekiedy na niebie pojawia się polujący myszołów lub pustułka. Dookoła widzimy głazy i rzeki zastygłej lawy. W oddali pojawia się dymiący krater szczytowy wulkanu. Idziemy dalej.

Dochodzimy do szczytu wzniesienia. Niespodzianka! Naszym oczom ukazują się tolkienowskie krajobrazy, które są ukoronowaniem wyprawy. Tutaj czuć potęgę wulkanu. Przed nami rozciąga się olbrzymia dolina wypełniona zastygłymi rzekami czarnej lawy, ze stromymi zboczami urozmaiconymi specyficznymi strukturami lawowymi (dajki magmowe, wł. dicchi).

Valle del Bove – Niezwykłe Krajobrazy

Valle del Bove to gigantyczne osuwisko znajdujące się po wschodniej stronie Etny; specyficzna depresja mająca ponad 6 km szerokości i charakterystyczny kształt podkowy, której dno jest całkowicie pokryte lawą z erupcji bocznych z ostatnich stuleci. Ta majestatyczna dolina powstała w wyniku wielokrotnego zapadania się zboczy wulkanu i erozji, zjawisk, które ukształtowały ten fragment Etny.

Odpoczywamy przy krawędzi doliny zapatrzeni w nieziemskie krajobrazy. Po krótkim pikniku i spacerze wzdłuż brzegu doliny, powoli kierujemy się ku drodze powrotnej. W barze przy Crateri Silvestri lub Rifugio Sapienza czeka na nas zimny napój, a dla amatorów mocniejszych trunków likier Fuoco dell’Etna.

Uwaga – Insekty na Etnie

Lasy iglaste na Etnie i reszcie Sycylii są zainfekowane insektem zwanym korowodówka (wł. processionaria) Thaumetopoea pityocampa. Gąsienice korowodówki wiosną poruszają się formując charakterystyczne korowody – procesje. Pokrywające je włoski są toksyczne i u niektórych osób mogą wywołać groźne reakcje alergiczne. Uważajcie zwłaszcza na dzieci. Nie dotykajcie gniazd ani gąsienic.

Mapa trasy

Mapa trasy Schiena dell’Asino

Dojazd na Etne Autobusem z Katanii

Przystanek z placu Pappa Giovanni XXIII (ten sam, na którym znajduje się dworzec główny w Katanii).

  • Odjazd z Katanii codziennie (oprócz niektórych świąt i Nowego Roku) o 8:15.
  • Czas podróży: 2 godziny
  • Odjazd z Etny o 16:15
  • Cena biletu w obie strony to 6,60 Euro. Dodatkowe informacje dotyczące rozkładu jazdy autobusów znajdziecie na Azienda Siciliana Trasporti.

Wycieczka z Przewodnikiem

Jeśli chcesz wyruszyć z Katanii na wycieczkę z przewodnikiem, przejść trasę prowadzącą do Doliny Bawoła oraz zobaczyć inne ciekawe miejsca i dowiedzieć się więcej o Etnie, sprawdź tutaj: Szlakami Sycylii – Wycieczka Etna Trekking. Trekking z przewodnikiem to doskonały sposób na pełniejsze doświadczenie magii Etny, zyskanie cennych informacji oraz odkrycie wielu skarbów tego fascynującego wulkanu.