Wycieczka na Etnę – informacje praktyczne

Planujecie wycieczkę na Etnę? Oto kilka rzeczy, o których powinniście wiedzieć.

Jak się ubrać na Etnę?

Jeśli wybieracie się na wysokość przekraczającą 1500 m n.p.m., powinniście zawsze mieć coś cieplejszego do ubrania. Latem może to być bluza lub kurtka wiatrówka, zimą porządna zimowa kurtka. Na wyższych partiach góry bardzo często wieje silny wiatr, więc nie zapomnijcie o czapce. Jeśli wybieracie się na wysokość 3000 m n.p.m., nawet latem konieczna jest ciepła bluza, kurtka wiatrówka i czapka. Na wycieczkę na Etnę najlepiej ubrać się ”na cebulę”.

Jakie buty założyć na wycieczkę na Etnę?

Jeżeli chodzi o buty, to zależy, co macie zamiar robić.  Aby dojechać i przespacerować się w pobliżu schroniska usytuowanego przy ulicy, można założyć nawet klapki. Natomiast aby przejść się górskim szlakiem, konieczne są porządne, zakryte buty sportowe. Na dłuższą wycieczkę po bardziej wymagających szlakach załóżcie buty do trekkingu z twardą podeszwą i chroniące kostkę. Przy niektórych schroniskach znajdują się wypożyczalnie obuwia górskiego (koszt około 5 Euro). Polecam też zaopatrzyć się w krem do twarzy z filtrem słonecznym, zarówno latem jak i zimą.

Ile kosztuje zwiedzanie Etny?

Tak naprawdę zależy to od wybranej opcji. Na Etnę można wjechać publicznym autobusem, który odjeżdża codziennie rano z dworca głównego w Katanii. Bilet na autobus kosztuje kilka Euro.

Z Katanii codziennie wyrusza też na Etnę specjalny autobus turystyczny, na który bilet kosztuje 35.00 Euro.

Ceny wycieczek prywatnych z przewodnikiem zaczynają się od 40 Euro od osoby. Po więcej informacji na temat wycieczek z przewodnikiem, kliknij tutaj.

Ile czasu trzeba przeznaczyć na zwiedzanie Etny?

Na klasyczną wycieczkę na Etnę należy przeznaczyć minimum 4-5 godzin. Najlepiej wybrać się na Etnę rano, choć latem wycieczka o zachodzie słońca, też jest wspaniałym doświadczeniem.

Wycieczka Etna o poranku.

Wycieczka Etna o zachodzie słońca.

Kiedy zwiedzać Etnę?

Etnę można właściwie zwiedzać przez cały rok. Oczywiście w miesiącach zimowych prawdopodobieństwo trafienia na mgłę, deszcz lub śnieg, jest większe. Dla amatorów ambitnych trekkingów zimą można zorganizować wycieczkę z rakietami śnieżnymi lub trekking na niższych wysokościach.

Etna z dzieckiem. Można?

Etnę bez problemu można zwiedzać z dzieckiem. Jest mnóstwo szlaków, po których z łatwością da się przespacerować z kilkulatkiem. Spacer blisko schronisk usytuowanych niedaleko ulicy jest możliwy nawet z wózkiem.

Czy zwiedzanie Etny jest niebezpieczne?

Etna jest nieustannie kontrolowana przez wulkanologów i mimo tego, iż w jej historii zdarzyły się erupcje powodujące  ogromne szkody, nie stanowi ona poważnego zagrożenia dla mieszkańców rejonu Etny lub turystów. Należy pamiętać, że  Etna to przede wszystkim góra i jak każda inna może okazać się niebezpieczna. Trzeba zawsze trzymać się zasadniczych reguł, tzn. zaplanować trasę, trzymać się szlaku, sprawdzić prognozę pogody, zapisać numery alarmowe, itp. Doznanie jakichkolwiek obrażeń z powodu aktywności wulkanicznej Etny jest możliwe, choć bardzo mało prawdopodobne. Więcej na temat bezpieczesńtwa w okolicach wulkanu znajdzecie TUTAJ

Czy Sycylijczycy boją się Etny?

Większość Sycylijczyków nie boi się mieszkać w pobliżu wulkanu. Realne zagrożenie wypływające z obecności aktywnego wulkanu jest bardzo niewielkie.

Leave a Reply