Wycieczka na Etnę – informacje praktyczne

PLANUJESZ WYCIECZKĘ NA ETNĘ? TUTAJ JEST WSZYSTKO, CO MUSISZ WIEDZIEĆ.

W CO UBRAĆ SIĘ NA WYCIECZKĘ NA ETNĘ?

Aby wycieczka na Etnę była przyjemnym doświadczeniem, bardzo ważne jest odpowiednie ubranie. Jeśli wybierasz się na wysokość przekraczającą 1500 metrów, zawsze powinieneś mieć coś cieplejszego do ubrania. Latem może to być bluza lub kurtka wiatrówka, zimą ciepła kurtka zimowa. Na wyższych partiach góry bardzo często wieje silny wiatr, więc nie zapomnij o czapce. Jeśli wybierasz się na wysokość 3000 m n.p.m., nawet latem konieczna jest ciepła bluza, kurtka wiatrówka i czapka. Na wycieczkę na Etnę najlepiej ubrać się ”na cebulę”. Polecam też zabrać ze sobą okulary przeciwsłoneczne i krem do twarzy z filtrem zarówno latem, jak i zimą. Jeśli planujesz pieszą wycieczkę, zaopatrz się w wygodną odzież górską i odpowiednie buty do trekkingu.

Więcej na temat warunków na Etnie i stroju znajdziesz w artykule Pogoda na Etnie: Jak Skutecznie Planować Wycieczkę i Dobrać Odpowiedni Ubiór

JAKIE BUTY ZAŁOŻYĆ NA WYCIECZKĘ NA ETNĘ?

Jeśli chodzi o buty, to zależy od tego, jaki rodzaj wycieczki po Etnie planujesz. Aby dojechać autem i przespacerować się w pobliżu schroniska usytuowanego przy asfaltowej ulicy, można założyć nawet klapki. Natomiast aby przejść się górskim szlakiem, konieczne są porządne, zakryte buty sportowe. Na dłuższą wycieczkę po bardziej wymagających szlakach załóż buty do trekkingu z twardą podeszwą i chroniące kostkę. Zawsze używaj wysokich skarpet (powyżej kostki), ponieważ piasek wulkaniczny wsypuje się do butów, tnąc stopy. Jeśli nie masz butów do trekkingu, możesz je wypożyczyć w wypożyczalniach obuwia górskiego (koszt około 5-8 euro). Znajdziesz je na placu turystycznym w pobliżu Rifugio Sapienza (południowa Etna).

ILE KOSZTUJE ZWIEDZANIE ETNY?

To zależy to od wybranej opcji. Na Etnę można dojechać publicznym autobusem AST, który odjeżdża każdego ranka z głównego dworca w Katanii (Piazza Giovanni XXIII). Bilet autobusowy kosztuje 6,60 € w obie strony. Z Katanii codziennie wyrusza też na Etnę specjalny autobus turystyczny, na który bilet kosztuje 35€.

Ceny grupowych wycieczek z przewodnikiem zaczynają się od około 50€ za osobę. Po więcej informacji na temat wycieczek z przewodnikiem, kliknij tutaj.

Koszt przejazdu kolejką linową od 1 marca 2023 (Funivia dell’Etna) na wysokość 2500 metrów to ‏50€ w obie strony. Pełny pakiet (kolejka kablowa + specjalny samochód terenowy + usługa przewodnika alpejskiego na wysokości 2750 m) kosztuje 78€ dla dorosłych i 50€ dla dzieci do 10 lat.

Jeśli, ze względu na dużą ilość śniegu, powyżej 2500 metrów zamiast jeepów terenowych jeżdżą ratraki, koszt od osoby dorosłej to 89€ i 50€ za dziecko do 10 roku życia.

Czytajcie dobrze oferty organizatorów wycieczek i upewnijcie się, co jest wliczone w cenę wycieczki. Niektóre agencje publikują cenę podstawową i gdzieś drobnym druczkiem wspominają o dodatkowej kwocie za przejazd kolejką, którą trzeba zapłacić na miejscu.

JAK DŁUGO TRWA ZWIEDZANIE ETNY?

Ile czasu trzeba przeznaczyć na zwiedzanie Etny? Na klasyczną półdniową wycieczkę na Etnę potrzeba minimum 4-5 godzin. Jeśli planujesz wybrać się na pieszą wycieczkę, potrzebujesz minimum 5-6 godzin, zależy to od wybranego szlaku. Najlepiej jest udać się na Etnę rano, choć latem wycieczka o zachodzie słońca też jest wspaniałym przeżyciem.

Wycieczka Etna o poranku.

Wycieczka Etna o zachodzie słońca.

KIEDY ZWIEDZAĆ ETNĘ? JAKA PORA ROKU JEST NAJLEPSZA?

Etnę można właściwie zwiedzać przez cały rok. Oczywiście w miesiącach zimowych prawdopodobieństwo trafienia na mgłę, deszcz lub śnieg, jest większe. Dla amatorów ambitnego trekkingu zimą można zorganizować wycieczkę z rakietami śnieżnymi lub trekking na niższych wysokościach.

CZY MOŻNA ZWIEDZIĆ ETNĘ Z MAŁYM DZIECKIEM?

Oczywiście, możesz zdecydować się na zwiedzanie Etny z małym dzieckiem. Istnieje wiele szlaków, które umożliwiają przyjemne i łatwe spacery z kilkulatkiem (np. niższy Krater Silvestri). Spacer blisko sklepików i lokali usytuowanych niedaleko ulicy jest możliwy nawet z wózkiem (okolice Rifugio Sapienza).

Zanim jednak zaplanujesz wyprawę na Etnę, warto rozważyć, jaka forma zwiedzania będzie dla Was najodpowiedniejsza. To zależy zarówno od rodziców, jak i od dziecka, jego charakteru i wcześniejszych doświadczeń. Istnieją rodziny, które podejmują długie wędrówki z dziećmi w plecaku i czerpią z tego radość. Inni rodzice mogą być bardziej zaniepokojeni, zwłaszcza w przypadku niskich temperatur i silnego wiatru.

Przed wyprawą na Etnę zadaj sobie kilka pytań:

  • Jak Twoje dziecko znosi podróż po krętych drogach? Trasa do schroniska jest długa i pełna serpentyn, a dzieci, zwłaszcza te cierpiące na chorobę lokomocyjną, mogą źle znosić takie podróże.
  • Czy jest przyzwyczajone do spacerów w różnych warunkach pogodowych, takich jak zimno, wiatr lub upał?
  • Czy Twoje dziecko dobrze radzi sobie na nogach podczas wędrówek, czy może potrzebuje nosidełka? Ważne jest, aby unikać noszenia dziecka na rękach, co może być przyczyną niebezpiecznych wypadków.
  • Czy Twoje dziecko jest często marudne, płacze i trudno je uspokoić? To ważne, zwłaszcza jeśli planujesz wycieczkę grupową, gdzie będą również inni uczestnicy.

Osobiście wspieram rodziców, którzy podróżują z dziećmi i przyzwyczajają je od małego do różnych doświadczeń, ale zastanów się, czy wycieczka grupowa z małym dzieckiem jest najlepszym pomysłem. Rozważ wynajęcie samochodu, co pozwoli Wam zwiedzać wulkan we własnym tempie. Jeśli myślisz o wjechaniu kolejką kablową na wyższe partie wulkanu, możesz podjąć decyzję na miejscu, uwzględniając warunki i nastrój dziecka.

CZY MOŻNA WEJŚĆ NA ETNĘ BEZ PRZEWODNIKA?

Możesz odwiedzić Etnę bez przewodnika. Samodzielnie wejście jest dozwolone do wysokości 2500 metrów. Wyżej można dostać się tylko z licencjonowanym przewodnikiem alpejskim lub wulkanologicznym.

CZY MOŻNA WEJŚĆ NA SZCZYT KRATERÓW CENTRALNYCH ETNY?

Do kraterów szczytowych wulkanu Etna można wejść tylko z licencjonowanym przewodnikiem alpejskim lub wulkanologicznym. W okresach wzmożonej aktywności wulkanicznej wycieczki na szczyt Etny są zabronione nawet z przewodnikiem.

CZY ZWIEDZANIE ETNY JEST NIEBEZPIECZNE?

Etna jest nieustannie kontrolowana przez wulkanologów i mimo tego, iż w jej historii zdarzyły się erupcje powodujące ogromne szkody, nie stanowi ona poważnego zagrożenia dla mieszkańców rejonu Etny lub turystów. Należy pamiętać, że Etna to przede wszystkim góra i jak każda inna może okazać się niebezpieczna. Trzeba zawsze trzymać się zasadniczych reguł, tzn. zaplanować trasę, trzymać się szlaku, sprawdzić prognozę pogody, zapisać numery alarmowe, itp. Doznanie jakichkolwiek obrażeń z powodu aktywności wulkanicznej Etny jest możliwe, choć bardzo mało prawdopodobne. Więcej na temat bezpieczesńtwa w okolicach wulkanu znajdzecie TUTAJ

CZY SYCYLIJCZYCY BOJĄ SIĘ ETNY?

Większość Sycylijczyków nie boi się mieszkać w pobliżu wulkanu. Realne zagrożenie wypływające z obecności aktywnego wulkanu jest bardzo niewielkie.