Miasteczko Noto koło Syrakuz – Perła Sycylijskiego Baroku

Planując podróż do Noto, już z daleka widać, że jest to miasto nieprzeciętne. Złocisto-różowe odcienie budynków usytuowanych na wzgórzu, dominującym dolinę rzeki Asinaro, na tle nieskażonego błękitu sycylijskiego nieba, tworzą niezwykle sugestywne wrażenie. Perfekcyjna harmonia ulic i zabudowań, dekorowane gzymsy i ciepłe kolory sprawiają, że czujemy się tu jak na scenie filmu historycznego. Nie jest przesadą określenie Noto idealnym miastem barokowym lub perłą baroku.

Perfekcja miasteczka ma jednak swoje źródło w tragicznym wydarzeniu, które kosztowało życie większość jego ówczesnych mieszkańców. W 1693 roku Noto zostało praktycznie zrównane z ziemią podczas trzęsienia ziemi, które dotknęło południowo-wschodnią część Sycylii. Miasto zostało odbudowane właściwie od podstaw, kilka kilometrów od oryginalnego antycznego Noto (Noto Antica). Imponujące ruiny twierdzy obronnej, murów miejskich i wielu innych budynków możemy podziwiać do dziś w opuszczonym Noto Antica, położonym na wzgórzu Alveria.

Główne Atrakcje Noto

Główną ulicą dzisiejszego Noto jest Corso Vittorio Emanuele z majestatyczną Bramą Królewską (Porta Reale) z XIX wieku, w formie łuku triumfalnego. Wzdłuż Corso rozpościerają się trzy główne place miasta, otoczone misternie dekorowanymi fasadami zabytkowych budynków. Tuż przed bramą rysuje się park miejski, z typowym śródziemnomorskim aspektem, jaki nadają mu rozłożyste korony palm, wśród których pojawiają się marmurowe popiersia słynnych lokalnych postaci.

Nieopodal otwiera się plac Piazza Immacolata z kościołem św. Franciszka (Chiesa di San Francesco), do którego prowadzą monumentalne schody. W kościele tym, jak i w wielu innych, możemy podziwiać dzieła ocalałe z kościołów antycznego Noto.

Najbardziej imponująca i majestatyczna część miasta to plac Piazza Municipio, zamknięty z lewej strony fasadą pałacu Palazzo Ducezio, a od prawej imponującymi schodami prowadzącymi do Katedry św. Mikołaja (Cattedrale di San Nicolo). Warto zwrócić uwagę na misternie dekorowane fasady dwóch pałaców: Palazzo Vescovile i Palazzo Landolina di Sant’Alfio.

Trzecim placem jest Piazza XIV Maggio, gdzie znajduje się maleńki Park Herkulesa z barokową fontanną (Villetta d’Ercole) oraz kościół św. Dominika. Po drugiej stronie ulicy mieści się kameralny teatr z XIX wieku (Teatro di Tina di Lorenzo).

Urokliwe Uliczki i Infiorata

Po zwiedzeniu najważniejszych zabytków głównej części Noto, warto oddalić się od centrum, by dać się uwieść wąskim uliczkom i zakamarkom tego urokliwego miasta. Spoglądając w górę na fasady budynków, można podziwiać ich misterne dekoracje, które wydają się być żywymi kreaturami zamienionymi w kamień za pomocą czarodziejskiej różdżki.

Aby być świadkami jedynej w swoim rodzaju uroczystości, należy przyjechać do Noto w trzeci weekend maja. Wtedy odbywa się tu Infiorata – uroczystość, podczas której ulica Via Corrado Nicolaci zamienia się w barwny kobierzec utkany z płatków kwiatów. Jest to unikatowe doświadczenie. Widok i atmosfera usłanej kwiatami ulicy, nad którą dominuje zdobiona fasada kościoła Chiesa Montevergini oraz dekorowane balkony Pałacu Nicolaci, uznane za jedne z najpiękniejszych na świecie, jest niepowtarzalny.

Okolice Noto

Nieopodal Noto czeka na nas wiele innych urzekających miejsc. By podelektować się morskim powietrzem i szumem fal, warto wybrać się na spacer wzdłuż plaży na Lido di Noto. Można również odwiedzić pobliski rezerwat przyrody Vendicari, bogaty w naturalne i historyczne atrakcje. Jeśli starczy nam czasu, warto odwiedzić malownicze miasteczko rybackie Marzamemi. Miejmy nadzieję, że weekend okaże się wystarczająco długi…