Plaże w Katanii

Katania jest miastem położonym na wschodnim wybrzeżu Sycylii u samego podnóża Etny. Patrząc na mapę, mogłoby się wydawać, że plażowanie w Katanii nie powinno być problemem. Przecież cała wschodnia część miasta rozpościera się nad morzem. Przyjeżdżacie, a tu psikus! Plaży brak…

Postaram się wam wyjaśnić, jak wygląda kwestia plażowania w Katanii.

Jeśli wybierzecie nocleg w centrum miasta (okolice Piazza Duomo i Piazza Stesicoro), nad morze będziecie mieli dosyć daleko. Nie myślcie sobie, że wyjdziecie z hotelu w kostiumie, z ręcznikiem przewiązanym wokół bioder i flamingiem pod pachą i po kilku minutowym spacerku będziecie brodzic w morzu po złocistym piasku. Czeka was rozczarowanie.

W zależności od tego, czy macie auto, czy będziecie poruszać się komunikacją publiczną, macie nastepujace opcje:

Plaja di Catania

Najdłuższą piaszczystą plażą Katani jest Plaja di Catania. Rozciąga się ona się na południe od miasta przez około 18 km wzdłuż ulicy Viale Kennedy. Są tam fragmenty plaży publicznej (spiaggia libera), gdzie każdy może przyjść ze swoim ręcznikiem i parasolem (na Sycylii nie używa się parawanów) i rozłożyć się, gdzie mu się podoba. Znajdziecie tam też tak zwane LIDO (lidi pl.) – są to płatne plaże z parasolkami, leżakami, restauracjami, barami, toaletami i innymi udogodnieniami.
W sezonie letnim Plaja jest dosyć zatłoczona i ciężko tam o chwilę spokoju. Wieczorami i nocą w wielu lokalach położonych przy plaży organizowane są dyskoteki. Poza sezonem bardzo miło jest się tam przejść na spacer, chociaż często morze wyrzuca na brzeg śmieci i niestety nie zawsze plaża jest czysta.
Z centrum Katanii dostanie się tam na piechotę jest dosyć kłopotliwe, ponieważ Plaja znajduje się na peryferiach miasta a droga do niej prowadzi przez niezbyt ciekawą dzielnicę. Można tam dojechać autobusem 'D’ z przystanku na Piazza Borsellino; autobus jedzie wzdłuż wybrzeża i można wybrać odcinek, na którym się chce wysiąść. Im dalej od centrum miasta, tym jest spokojniej i czyściej.  Jeśli wybierzecie hotel lub B&B w okolicach Viale Kennedy, weźcie pod uwagę, że do centrum Katanii będziecie mieli dosyć daleko na piechotę a restauracje i bary w tamtych okolicach są otwarte tylko latem a zimą nie za bardzo jest co tam robić.

Oasi del Simeto

Jeśli macie auto, kilka kilometrów na południe od Plaja di Catania znajduje się rezerwat rzeki Simeto, gdzie wpływa ona do morza. Na terenie rezerwatu, nawet w pełnym sezonie, nie ma prawie nikogo. Plaża jest piaszczysta.  Nie znajdziecie tam oczywiście żadnych barów, toalet, restauracji czy leżaków. Nie dojeżdżają tam tez środki komunikacji publicznej.

San Giovanni Lì Cuti i Lungomare di Catania – Scogliera


San Giovanni Lì Cuti jest to dzielnica Katanii położona dosyć blisko centrum miasta. Znajduje się tam malutki fragment wulkanicznej plaży z czarnym piaskiem i wielkimi lawowymi głazami. Latem budowane są tam drewniane platformy, które umożliwiają zejście do wody. W San Giovanni Lì Cuti  jest kilka fajnych restauracji (np. Cutilisci) i barów; to bardzo przyjemna okolica lubiana przez miejscowych mieszkańców. Możecie dostać się tam metrem wysiadając na przystanku Galatea i stamtąd dojść na piechotę (ok 15 minut).
San Giovanni lì Cuti stanowi część tak zwanego Lungomare di Catania czyli lawowego wybrzeża Katanii. Latem w wielu miejscach wzdłóż wybrzeża znajdziecie drewniane platformy, na których można rozłożyć ręcznik i stamtąd wygodnie zejść do morza. Nie jest to jednak klasyczna plaża, jakiej wielu z was oczekuje wybierając wakacje w nadmorskiej miejscowości.

Aci Trezza i Aci Castello – Lungomare dei Ciclopi


Kilka kilometrów na północ od Katanii leżą dwie miejscowości: Aci Castello i Aci Trezza. Część wybrzeża rozciągająca się wzdłuż tych miasteczek nazywa się Riviera Dei Ciclopi, czyli Riwiera Cyklopów. Wybrzeże jest oczywiście wulkaniczne. Tutaj też w wielu miejscach budowane są drewniane solaria. Miejscowości te znajdują się około 10 km od centrum Katanii, więc na piechotę jest trochę daleko. Dojechać możecie autobusem miejskim albo autobusami turystycznymi.  Niestety miejskie autobusy kursują, jak im się podoba, więc nie zdziwcie się, że autobus przyjedzie o zupełnie innej godzinie niż pokazuje to rozkład jazdy.

Plaża di San Marco (Calatabiano), Fondachello e Marina di Cottone


Około 30 km od Katani znajdują się piękne plaże położone wzdłóż miejscowości Fondachello, Fiumefreddo di Sicilia (Marina di Cottone) oraz Calatabiano (Spiaggia di San Marco). Są to snujące się przez kilkanaście kilometrów,  szerokie żwirowe plaże. Znajdziecie tam zarówno plaże prywatne, jak i fragmenty plaży publicznej. Jeśli macie samochód, jak najbardziej polecam te okolice. Środkami komunikacji publicznej dojechać tam będzie ciężko.

Giardini Naxos i Taormina


Jeśli nie macie auta i chcecie poplażować z daleka od Katanii, możecie dojechać autobusem linii Interbus Etna Trasporti do miejscowości Giardini Naxos. W centrum miasteczka są fragmenty piaszczystej plaży, ale ja polecam wysiąść w dzielnicy Recanati. Kilkadziesiąt metrów od przystanku znajduje się zejście na  szeroką żwirową plażę.
Autobusem możecie również dostać się do Taorminy. U podnóża miasteczka położona jest słynna plaża na przeciwko wysepki Isola Bella. W sezonie plaże w tych okolicach są strasznie przeludnione. Wybrzeże Taorminy jest kamieniste więc koniecznie zaopatrzcie się w gumowe buty plażowe,  ponieważ ciężko wam tam będzie poruszać się na boso albo w klapkach. Zabierzcie maski do snorkelingu, ponieważ wokół Isola Bella można podziwiać wspaniałe podwodne krajobrazy.

Mam nadzieję, że te informacje rozjaśnią wam nieco kwestię plażowania w Katanii. Jeśli macie inne uwagi i sugestie, piszcie w komentarzach.