Ogród Botaniczny w Katanii

Jeśli masz dosyć zgiełku miasta i katańskiego baroku wraz z jego czarno-białymi odcieniami, przespaceruj się wzdłuż Via Etnea, aż dotrzesz do oazy zieleni w centrum miasta, jakim jest nasz uroczy Ogród Botaniczny.

KRÓTKA HISTORIA OGRODU

Ogród Botaniczny w Katanii został założony w 1858 roku przez benedyktyna Francesco Roccaforte Tornabene, profesora i dziekana katedry botaniki Uniwersytetu w Katanii. Projekt ogrodu został zrealizowany przez architekta Mario Di Stefano.
W 1862 r. posadzono pierwsze rośliny pochodzące z innych ogrodów botanicznych, a w szczególności ze Szwecji, Francji i Włoch (Neapol i Palermo).
W 1865 roku, dzięki darowiźnie katańczyka Mario Coltaro, ogród został poszerzony o nowy obszar. I tak powstała część zwana Ogrodem Sycylijskim (Orto Siculo), zaprojektowana na wyraźnie życzenie darczyńcy. Od tego czasu dalsza ekspansja nie była możliwa ze względu na szybki rozwój miasta.

Niestety, szkody spowodowane przez bombardowania w okresie II Wojny Światowej, okupacja przez wojska sprzymierzone i powojenne trudności ekomomiczne, doprowadziły do ​​dekadencji Ogrodu.

Dziś Ogród Botaniczny, w pierwotnej dziewiętnastowiecznej strukturze, odzyskał funkcję miejsca o dużym znaczeniu historycznym, naukowym i edukacyjnym.

PLAN OGRODU

Ogród Botaniczny zajmuje powierzchnię około 16.000 metrów kwadratowych.

Obszar jest podzielony na Hortus Generalis (Ogród Ogólny), gdzie znajdują się głównie rośliny egzotyczne i Hortus Siculus (Ogród Sycylijski) przeznaczony dla rodzimej flory sycylijskiej.

Hortus Generalis, formalny i elegancki, rozpościera się wzdłuż symetrycznych alejek. Regularność jego struktury jest podkreślona przez obecność trzech okrągłych zbiorników przeznaczonych do uprawy roślin wodnych.

Obiektem, który z pewnością przykuje waszą uwagę jest ogromna szklarnia zwana Tepidario. Oryginalna szklarnia była najbardziej imponującą budowlą ogodu. Niestety częściowo zniszczona w czasie wojny, została rozebrana w latach 50-tych. Obecna szklarnia została otwarta w 2008 roku i jest domem dla ponad 160 gatunków roślin tropikalnych, miedzy innymi kawy i papai. Nowe Tepidario jest odwzorowaniem Caroliny, szklarni znajdującej się w palermitańskim ogrodzie botanicznym. 

W ogrodzie znajdują się również mniejsze cieplarnianie używane przede wszystkim do reprodukcji drzew i do uprawy niewielkich roślin egzotycznych.

Ciekawą częścią ogrodu jest strefa przeznaczona sukulentom. Olbrzymie kaktusy robią wrażenie!

Na końcu głównej alei, mieści się monumentalny budek w stylu neoklasycznym. Wejścia do budynku strzegą dwa ogromne drzewa draceny Dracena draco; marmurowe schody prowadzą na ganek wypełniony podwójnym rzędem kolumn w stylu jońskim. Na fasadzie są umieszczone marmurowe tablice upamiętniające słynnych botaników. 

Hortus Siculus czyli Ogród Sycylijski różni się bardzo od głównej części parku. Wydaje sie być nieuporzadkowany i jakby zaniedbany… Jest to jednak zamierzony efekt. Hortus Siculus jest odzwierciedleniem sycylijskich spontanicznych formacji roślinnych. Utworzono tutaj kilka sektorów, które mają przypominać naturalne środowiska sycylijskiej flory (wydmy, skały osadowe, tereny wulkaniczne, bagna, lasy śródziemnomorskie).

NIEKTÓRE CHARAKTERYSTYCZNE GATUNKI ROSLIN WYSTĘPUJĄCE W OGRODZIE

INFORMACJE PRAKTYCZNE

  • Adres: Via Etnea 397- 95125 CATANIA
  • web: http://www.dipbot.unict.it/orto%2Dbotanico oraz http://www.ortobotanicoitalia.it
  • WSTĘP DARMOWY
  • Godziny otwarcia:  cały rok z wyjątkiem niedzieli i świąt
    Kwiecień – Wrzesień
    Poniedziałek – Piątek 8.00 – 20.00
    Sobota: 8.00 – 14:00
    Październik – Marzec
    Poniedziałek – Piątek: 9.00 – 17.00
    Sobota: 8.00 – 14.00
    Ostatnie wejście godzinę przed zamknięciem