Etna: Szlak Grzbietem Osła i Dolina Bawoła (Schiena Dell’Asino e Valle del Bove)

Myślę, że każdy podróżnik odwiedzający wschodnią cześć Sycylii powinien obowiązkowo poświęcić przynajmniej pół dnia na wizytę Etny. Nie po to, aby zaliczyć kolejny hit turystyczny, ale dlatego, że widoki i emocje, które oferuje Etna są unikatowe. Wiem, że to brzmi banalnie, ale na prawdę warto.

Punktem na Etnie najłatwiej dostępnym nawet bez samochodu jest Schronisko Sapienza (Rifuggio Sapienza), położone z południowej strony wulkanu (nad Katanią). Można się tam dostać miejskim autobusem, który codziennie rano ma jeden kurs z centrum Katanii (niżej znajdziecie więcej informacji). Schronisku Sapienza poświęcę inny post a tutaj chciałam tylko wspomnieć, że jest to miejsce mega turystyczne. O każdej porze roku i o każdej porze dnia znajdziecie tam tłumy turystów. Nie brakuje też tubylców, którzy latem wjeżdżają na Etnę by się ochłodzić a zimą, żeby porzucać się kulkami śniegu; niektórzy nawet próbują jeździć na nartach. Narty na Etnie to też chyba temat na osobny post…

Tuż obok schroniska znajdują się Crateri Silvestri, na które łatwo można wejść nawet w trampkach. Widok z kraterów niewątpliwie robi wrażenie. Przy ładnej pogodzie można zobaczyć całe wybrzeże Katanii aż po Taorminę, a czasem nawet Kalabrię. Urzekają księżycowe formy i kolory oraz chrupiący pod stopami wulkaniczny popiół.

Ale my idziemy dalej. Trzymamy się asfaltowej drogi w kierunku Zafferana Etnea i spacerkiem po około 15 – 20 minutach docieramy do wejścia na szlak zwany Grzbietem Osła (Schiena D’Asino). Po prawej stronie drogi zauważycie mały parking i bar na kółkach (otwarty chyba tylko w sezonie letnim) oraz drewnianą tabliczkę wskazującą kierunek trasy.

Wycieczka jest średniej trudności. Trwa około trzech godzin (wolnym krokiem). Długość szlaku w obie strony wynosi 5 kilometrów (plus droga od Rifuggio Sapienza do wejścia na szlak – ok. 3 kilometry w obie strony). Jeżeli nie masz problemów ze zdrowiem, które mogłyby utrudnić ci chodzenie, z łatwością pokonasz tę trasę. Bez ścigania się, spokojnym krokiem, na wycieczkę tym szlakiem mogą wybrać się dzieci i osoby w zaawansowanym wieku. Droga jest dobrze oznaczona więc raczej trudno się tu zgubić.

Buty do trekkingu nie są konieczne; jeśli nie masz nic lepszego, możesz iść w normalnych butach sportowych. Jednak lepiej oczywiście założyć obuwie profesjonalne. Część trasy jest kamienista, więc łatwo się tu potknąć bądź poślizgnąć na kamieniu. Jest też sporo żwiru, który sypie się do niskich butów. Wiosną, kiedy topi się śnieg, albo po deszczu, trasa robi się błotnista. Szlak jest niedostępny tylko w okresie zimowym, kiedy spadnie dużo śniegu (zazwyczaj od końca grudnia do połowy marca). Wtedy potrzebne są rakiety śnieżne.

Najlepiej zaplanować wycieczkę rano, ponieważ wtedy Dolinę Bawoła obejrzymy wypełnioną słońcem. Latem, kiedy dzień jest dłuższy, można też wybrać się w trasę po południu, by pooddychać nieco świeższym powietrzem. Jednak nawet latem weź ze sobą coś z długim rękawem, ponieważ u szczytu trasy wiatr często pizga jak szalony i może być chłodno.

Początek trasy jest nieco pod górkę. Idziemy kamienistą drogą zanurzoną w zdominowanym przez sosny lesie. Spotykamy tu wiele charakterystycznych gatunków drzew, krzewów i innych roślin występujących tylko na Etnie (jeżeli interesuje was flora sycylijska zajrzyjcie na moją stronę na Facebooku; utworzyłam tam album z opisami poszczególnych gatunków roślin). Idzie się dobrze, bo cień wysokich drzew chroni nas przed palącym słońcem. Na szlaku, nawet w pełni sezonu, rzadko spotykamy innych wycieczkowiczów. Można się wyciszyć i wsłuchać w dźwięk otaczającej nas natury. Czasem przez drogę przebiegnie jaszczurka albo zaszeleści jeż. Jeśli masz wyjątkowe szczęście, możesz napotkać węża. Na Etnie mieszka kilka gatunków; wszystkie oprócz żmii niegroźne. Ja, w ciągu niezliczonych wypraw na Etnę, widziałam tylko jeden raz maleńkiego wężyka, który tak szybko czmychnął, że nawet nie dał się dobrze sfotografować. Jednym słowem, marne szanse.

Jesteśmy mniej więcej w połowie trasy. Otwiera się przed nami stepowy krajobraz z łagodnymi wzniesieniami porośniętymi typową dla Etny endemiczną roślinnością. Niekiedy na niebie pojawia się polujący myszołów lub pustułka. Dookoła widzimy głazy i zastygłe rzeki lawy. W oddali dymiące kratery centralne wulkanu. Idziemy dalej.

Dochodzimy do szczytu wzniesienia. Niespodzianka! Naszym oczom ukazują się tolkienowskie krajobrazy, które są ukoronowaniem wyprawy. Tutaj czuć potęgę wulkanu. Przed nami rozciąga się olbrzymia dolina wypełniona gruzami czarnej lawy, ze stromymi zboczami porośniętymi specyficznymi strukturami lawicznymi (dajki magmowe, wł. dicchi).

Valle del Bove zajmuje powierzchnię 37 kilometrów kwadratowych, a jej ściany wznoszą się do wysokości 1000 metrów. Ma formę podkowy otwartej od strony wschodu. Powstała 64 tysiące lat temu w wyniku zapadnięcia się części ówczesnego centrum erupcyjnego zwanego Trifoglietto. Powstanie Doliny Bawoła determinuje w znaczącym stopniu dzisiejszy kształt wulkanu, ale nie będę się tutaj rozwodzić nad tymi dosyć skomplikowanymi naukowymi kwestiami.

Odpoczywamy zapatrzeni w nieziemskie krajobrazy. Po krótkim pikniku i spacerze wzdłuż brzegu doliny, powoli kierujemy się ku drodze powrotnej. W barze na Rifuggio Sapienza czeka na nas zimne piwko a dla amatorów mocniejszych trunków likier Fuoco dell’Etna.

Uwaga! Lasy iglaste na Etnie i reszcie Sycylii są zainfekowane insektem zwanym korowodówka (wł. processionaria) Thaumetopoea pityocampa. Gąsienice korowodówki poruszają się formując korowody, procesje. Pokrywające je włoski są toksyczne i u niektórych osób mogą wywołać groźne reakcje alergiczne. Uważajcie zwłaszcza na dzieci. Nie dotykajcie gniazd ani gąsienic.

Mapa trasy

http://myetnamap.it/schiena-dellasino/

IMG_5750

Dojazd autobusem z Katanii

Przystanek z placu Pappa Giovanni XXIII (ten sam, na którym znajduje się dworzec główny w Katanii).
Odjazd z Katanii codziennie (oprócz niektórych świat i Nowego Roku) o 8:15.
Czas podróży: 2 godziny
Odjazd z Etny o 16:30

Cena biletu w obie strony to ok. 10 Euro. Dodatkowe informacje dotyczące rozkładu jazdy autobusów znajdziecie na http://www.aziendasicilianatrasporti.it

FullSizeRender (1)

Jeżeli chcielibyście wybrać się na Etnę w towarzystwie przewodnika lub macie jakiekolwiek pytania dotyczące trasy piszcie lub dzwońcie śmiało! Możliwy jest wyjazd bezpośrednio z hotelu.

tralisofsicily@gmail.com

Facebook @trailsofsicily

tel. 0039/3284375138