Etna – co należy wiedzieć o największym aktywnym wulkanie w Europie.

Co należy wiedzieć o Etnie? Oto kilkanaście najczęściej zadawanych pytań i odpowiedzi dotyczących największego aktywnego wulkanu w Europie.

Jeżeli interesują was jakiekolwiek inne kwestie dotyczące Etny, piszcie w komentarzach.

Skąd Wzięła się nazwa Etna?

Słowo Etna najprawdopodobniej pochodzi z greckiego aiteos, co oznacza palić się (Sycylia od VIII w p.n.e. do III w p.n.e. była pod panowaniem Greków, stąd wiele tu nazw pochodzenia greckiego).

Jaką wysokość ma Etna?

Etna ma 3340 metrów wysokości, choć ulega ona ciągłym zmianom w wyniku nieustającej aktywność wulkanicznej.

Czy w Europie są czynne wulkany większe niż etna ?

Nie, Etna jest najwyższym aktywnym wulkanem w Europie.

Jaki jest największy Aktywny wulkan na świecie?

Najwyższym aktywnym wulkanem na świecie jest Ojos del Salado znajdujący się na granicy Argentyny i Chile w centralnych Andach i ma wysokość 6893 m n.p.m.

Jakim typem wulkanu jest Etna?

Etna to stratowulkan, czyli wulkan warstwowy, mający formę stożka o wysokim kącie nachylenia. Jest  zbudowany z wielu warstw lawy, kamyków (lapilli), bomb wulkanicznych, popiołów i pyłów wulkanicznych. Ze stratowulkanów zazwyczaj wydobywa się gęsta, bogata w krzemionkę lawa, która zestala się stosunkowo szybko, budując kolejne warstwy wulkanu.

Co wydobywa się z Etny?

Z wulkanu wydobywa się lawa i materiały piroklastyczne oraz gazy: para wodna, dwutlenek węgla i dwutlenek siarki.

Ile kraterów ma Etna?

Etna ma 5 kraterów centralnych (il Cratere Nord Est 1911, la Voragine 1945, la Bocca Nuova 1969, il Cratere Sud Est 1971, il Nuovo Cratere Sud Est 2007) oraz prawie 300 wygasłych kraterów bocznych.

Co to jest materiał piroklastyczny?

Materiał piroklastyczny to okruchowe produkty wybuchu wulkanicznego wydobywające się na powierzchnię ziemi. Powstają w wyniku rozpylania płynnej lawy (fragmenty lawy, które pod ciśnieniem zostają wyrzucone z krateru) i krzepnięcia jej w powietrzu. Do materiałów piroklastycznych na Etnie należą: bomby wulkaniczne, lapille (porowate kamyki), popioły i pyły wulkaniczne.

Jakim typem lawy jest lawa wydobywająca się z Etny?

Lawa wydobywająca się z Etny jest bogata w krzemionkę i charakteryzuje się dużą lepkością. Nie rozlewa się szeroko, lecz zastyga stosunkowo szybko nadbudowując kolejne warstwy (strata) wulkanu (wulkan warstwowy). Z hawajskiego jest zwana lawą Aa. Jest to lawa o chropowatej powierzchni, co wynika z tworzenia się w niej pęcherzy gazu, które w trakcie krzepnięcia, przy jednoczesnym ruchu potoku lawowego, sprzyjają pękaniu lawy na duże bloki. Lawa Etny jest więc powolna i w związku z tym nie stanowi wielkiego zagrożenia dla człowieka.

Jaka jest temperatura lawy?

Temperatura lawy wynosi około 900°C – 1100°C

Jaka jest różnica między lawą i magmą?

Magma powstaje w głębi ziemi (w głębokich partiach skorupy ziemskiej lub w górnej części płaszcza). Lawa to magma wydostająca się na zewnątrz.

Jakie były najbardziej destrukcyjne erupcje na Etnie?

Przeczytaj tutaj.

Jaką powierzchnię Zajmuje Etna?

Etna zajmuje powierzchnię 1265 km kwadratowych, o diametrze ponad 40 kilometrów.

Czy Etna jest rezerwatem przyrody?

Od 1987 roku na terytorium Etny zostało ustanowiony Park Regionalny Etny a w 2013 wulkan został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Czy na Etnie sypie śnieg?

Niekiedy już w listopadzie szczyty Etny pokrywają się białym puchem. Śnieg utrzymuje się zazwyczaj do końca kwietnia. Często, by wjechać ponad pewną wysokość (zależy od opadów śniegu), niezbędne są łańcuchy na koła. Od północnej strony Etny, na Piano Provenzana, znajdują się wyciągi narciarskie. Więcej info tutaj.

Czy Etna jest pod kontrolą wulkanologów?

Etna jest pod ciągłą kontrolą wulkanologów z INGV Katania (Instituto Nazionale di Geofisica e Vulcanologia) oraz wielu innych wulkanologów z całego świata.